Havayolu Taşımacılığı

Havayolu taşımacılığı diğer taşıma türlerine göre daha pahalı bir yöntem olmakla beraber, bu yolu tercih eden müşterilerimizin daha mükemmel ve hızlı bir operasyonel süreç beklentilerinin olacağı ön planda tutulmaktadır.  Uluslararası Ticarette havayolu taşımacılığının payı %8 olmaktadır. Genel olarak bu yolla taşınması uygun görülen mallar ise: Otomotiv  Kimyasal Parçalar İleri Teknoloji Ürünleri Yatırım Ürünleri Makinalar ve Makine Parçaları Isıya Karşı Hassas Olan Ürünler Yüksek Maddi Değeri Olan Hammaddelerdir. Havayolu taşımacılığı her sene %5 gibi bir oran doğrultusunda gelişme göstermektedir. Hava yolu Taşımacılığında ağırlık yolcu olsa da son dönemlerdeki uçak fiyatlarında rekabetten ötürü görülen düşüş, kargoculuğun da oldukça karlı olarak görülmesine neden olmuştur. Şu anda Atatürk Havalimanı’nda yıllık kargo 900 ton civarındadır. Bu yolu tercih eden kişiler hızlı kargoculuğa, güvenliğe daha fazla önem veren müşteriler olmaktadır. Genel itibariyle kargo acentaları, IATA, ICAO, Devlet Hava Limanları İşletmesi, Yer Hizmeti Veren Kuruluşlar, Havalimanı İşletenleri gibi şirketler taşımacılık hizmetini vermektedirler.

Hava Yolu Taşımacılığında Hizmet Süreci Nasıl Başlıyor ve Devam Ediyor?

Hava Yolu Taşımacılığında Hizmet Süreci uzun ve karmaşık olabilmektedir. Alatli lojistik kargonun ambalajlanması ve işaretlenmesini bitirdikten sonra bunların belgelendirilme işlemlerini tamamlarlar. Gönderilecek olan adresler belirtilir. Belli kurallar çerçevesinde etiketlendirme süreci de tamamlandıktan sonra kargo hava alanındaki şirkete teslim edilir. Tehlikeli mallarla ilgili ayrıca işlemler yapılır. Havayolu şirketi acenteye belli bir komisyon öder. Yer Hizmeti veren kuruluşlar ise temel olarak:

  • Taşıma Birimlerinin Kontrolünü Yaparlar
  • Ramp Hizmetini Verirler (Yükleme-Boşaltma)
  • Kargoların kontrollerini yaparlar.
  • Gümrüklü Depo ve Antrepo Hizmetlerini Üstlenirler
  • Müşterilere göre kargoları ayırırlar
  • Sonraki sevkiyatlar için kargoları saklarlar
  • Depolama işlemleri maliyetlidir, bu açıdan kısa süreli depolamalar tercih edilmektedir.

Pazar rekabet koşullarında, ürününü en uygun şartlarda müşterisine ulaştırması için, başta Avrupa olmak üzere Amerika ve Uzak Doğu’da yerleşik konsolidasyon merkezleri ve tüm dünyayı kapsayan geniş acenta ağıyla kara-hava, deniz-hava gibi farklı taşımacılık modelleri sunmakla kalmayıp, müşterileri adına uçuş planlamasında farklı alternatifler üreterek, maliyet avantajı da sağlamaya çalışmaktayız.

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Taşımacılık Türü Sizin İçin Daha Uygun?
Kargo göndermeden önce hangi taşımacılığın en uygun olduğunu öğrenmek için firmamız ile görüşme sağlanabilir. Karayolu ile taşımacılık yaparken genellikle büyük sevkiyat tırları kullanılır. Gönderilecek ülkeye göre birkaç araç değişim noktası olabilir. Her aktarım, farklı bir taşımacılık türüne dahil edilebilir, bunun için gönderi öncesi hangisinin sizin için uygun olduğuna karar verilmelidir.
Depolama Hizmeti Sağlıyor Musunuz?
Müşterilerimizin, operasyon maliyetlerini azaltmak ve lojistik süreçlerini iyileştirmek için depolama aşamalarında gümrüklü ve gümrüksüz depolarımızda destek oluyoruz.

Alatlı'nın sunduğu tüm çözümleri öğrenmek ve ihtiyacınıza uygun hizmeti bulmak için

İşiniz için hangi lojistik yolunun daha hızlı ve çevreci olacağına karar veremediyseniz, Alatlı olarak müşterilerimize kaliteli, inovatif ve güvenilir hizmet sunmayı hedeflemekteyiz.